Diagnostika a léčba zákalů

Šedý zákal

Ve většině případů vzniká šedý zákal (katarakta) na základě změn souvisejících s věkem. Pokud vám při vyšetření zraku v oční ordinaci zjistíme šedý zákal, můžeme postupovat konzervativně (pravidelné oční kontroly), v jiných případech stupeň zakalení vaší nitrooční čočky vyžaduje chirurgickou léčbu (operaci šedého zákalu).

Šedý zákal nepodceňujte, ve světě je katarakta z 50 % příčinou slepoty. Odhaduje se, že jejím vlivem ztratí ročně zrak 20 milionů lidí. Mezi rizikové faktory patří zvýšená expozice UV paprskům, nevhodná strava, cukrovka, vysoký krevní tlak a oxidativní procesy (kouření a alkoholismus).

Zelený zákal

Glaukom je velmi zrádným onemocněním. Nebolí a často vás netrápí žádné příznaky. A přesto způsobí odumírání zrakového nervu. Je tedy velmi důležité ho včas diagnostikovat, abychom ho mohli začít včas léčit, a tím zabránit jeho dalšímu rozvoji a zhoršení zraku.

Hlavní příčinou vzniku zeleného zákalu bývá vysoký nitrooční tlak, ale faktorů, které se na vzniku onemocnění podílejí, je celá řada. Například úraz, genetika, cukrovka nebo dlouhodobé užívání kortikosteroidů.

V našem očním středisku používáme bezkontaktní tonometr, perimetrické vyšetření a následně sledujeme změny zrakového nervu pomocí OCT přístroje. Zpočátku se glaukom léčí očními kapkami, které snižují nitrooční tlak a chrání oční nerv. U závažnějších forem nemoci je nutná operace, která zlepší odtok nitrooční tekutiny nebo sníží její tvorbu.

 

Chci se objednat

Od 25.2.2021 dle Ministerstva zdravotnictví je vydáno mimořádné protiepidemické opatření pro zdravotnické ambulantní zařízení - stanovuje povinnost nosit respirátor bez výdechového ventilu FFP2/KN 95 nebo 2 přes sebe přeložené zdravotnické obličejové masky. 

 

 

Právě jsme pro vás spustili novou verzi webových stránek. Doufáme, že se zde snadno zorientujete a najdete všechny potřebné informace.

Akce na multifokální brýlová skla Varilux – při jejich výběru získáte DRUHÝ pár brýlových čoček za 2 Kč (cenové zvýhodnění pro vás 50%) a TŘETÍ pár také za 2 Kč (cenové zvýhodnění 67%). Vybrané brýlové obruby za jednotnou cenu 1 Kč.

Akce při výběru dětských brýlí – DRUHÝ pár brýlových čoček za 2 Kč (cenové zvýhodnění pro vás 50%) a TŘETÍ pár také za 2 Kč (cenové zvýhodnění 67%).